Informace o BARF stravě jsem částečně čerpala z knihy „BARF krmení psa přirozenou stravou“ od Kateřiny Novosádové. Jsou zde uvedeny s jejím souhlasem. Pokud někdo uvažuje o tomto stylu krmení, doporučuji si knihu zakoupit. Téma je velmi obsáhlé a já zde uvádím jen velmi stručné informace. http://shop.manwe.eu/knihy/3-barf-krmeni-psa-prirozenou-stravou.html
V posledních letech získává stále větší oblibu mezi chovateli psů metoda krmení známá jako BARF – zkratka z anglického Biologically Appropriate Raw Food – biologicky vhodná syrová strava. Je to metoda výživy masožravých zvířat přirozeným způsobem (syrové maso, kosti, zelenina, ovoce a semínka).
Z čeho se BARF skládá?
Typická BARF strava zahrnuje:
- Syrové maso (hovězí, kuřecí, krůtí, zvěřina, rybí, aj.)
- Syrové kosti s masem (kuřecí a krůtí krky, křídla, kuřecí skelety, hovězí žebra, hovězí oháňka). Kosti musí být syrové, ne tepelně upravené!!!!
- Vnitřnosti (játra, ledviny, slezina, srdce, žaludky, neprané dršťky, aj.)
- Zelenina, ovoce, obilniny (mrkev, listový salát, červená řepa, cuketa, špenát, jablka, hrušky, banány, rýže, spařené vločky, pohanka, jáhly, těstoviny…)
- Semínka (dýňová, slunečnicová, sezamová, vlašské ořechy, aj.) Vhodné je semínka mixovat pro lepší stravitelnost a přidávat k masu.
- Minerální doplňky a vitamíny (hnědé mořské řasy, Chlorella, Pangamin, vitamín C, vápník, kloubní doplňky)
- Výrobky z mléka (jogurty, kefíry, tvarohy, popřípadě kozí mléko, samotné kravské mléko se nedoporučuje.)
Poměr složek se může lišit, ale orientačně se doporučuje:
50 % masa + 30 % kosti (kosti s masem, ne tepelně upravené!) + 20 % příloh
Výhody BARF stravy
- Přirozenost
BARF je navržen tak, aby co nejvíce napodoboval přirozený jídelníček masožravce. Psi jsou na takovou potravu geneticky uzpůsobeni (trávicí enzymy, pH žaludku.
- Lepší stav srsti a kůže
Mnoho majitelů pozoruje zlepšení kvality srsti – lesklejší, hustší a bez lupů. Také bývá méně náchylná k podráždění
- Zdravější zuby a dásně
Kousání syrových kostí mechanicky čistí zuby a pomáhá předcházet zubnímu kameni a zápachu z tlamy.
- Lepší trávení a pevnější stolice
BARF strava bývá dobře stravitelná a výsledkem je méně objemná a pevnější stolice. Oproti granulím je v trávicím traktu mnohem kratší dobu. Výsledkem toho je v těle psa také méně parazitů.
- Kontrola nad složením
Při BARFu přesně víte, co pes jí – žádná „Éčka“, plnidla ani chemické konzervanty, kterými jsou jinak granule přeplněné, aby vydržely (i několik let – Co tam asi dávají…?)
Nevýhody BARF stravy
- Riziko nevyvážené stravy
Při špatném poměru živin hrozí zdravotní komplikace – například nedostatek vápníku, vitamínu D, nebo přebytek fosforu.
- Náročnost na čas a skladování
Příprava BARF stravy vyžaduje čas, plánování a místo v mrazáku. Není to tak jednoduché, jako nasypat granule. Další komplikace může být nakupování masa. Pro větší plemena je potřeba sehnat větší množství masa, za takovou cenu, aby to nebylo moc nákladné. Maso se dá sehnat na jatkách, ve velkochovech, drůbežárnách. Ale vyžaduje to čas a obchodního ducha. A nebo prostě štěstí a možná i nějaké známosti.
Závěr
BARF může být pro psa velmi přínosný způsob krmení, pokud je dobře sestavený. Časem se z něj stane rutina a nepřijde Vám na něm nic složité. Ale ze začátku vyžaduje znalosti, důslednost a zodpovědný přístup. Důležité je také sledovat zdravotní stav psa, případně stravu upravit podle jeho individuálních potřeb. To co vyhovuje jednou, nemusí nutně vyhovovat jinému. Přechod na BARF je možný, ale je potřeba psa pomalu přivykat na nové druhy jídla. ze začátku je možné maso psovy vařit a až časem přejít na syrovou stravu. Určitě je však nutné nejprve zjistit potřebné informace, buď z literatury a nebo od chovatelů, kteří takto krmí.
Štěňata od nás, krmená BARF stravou
Naše štěňátka i jejich maminky jsou krmené syrovou stravou. Štěňata přikrmujeme cca od 20. dne. Nejprve zařazujeme mleté kuřecí maso s vařenou a rozmixovanou mrkví + trochu kozího mléka na zředění. Postupně zařazujeme různé druhy masa a hrubost se zvětšuje. Při odchodu již štěňata krásně žvýkají a jsou schopna rozkousat kuřecí krky a nasekaná kuřecí křidýlka. Po celou dobu jim zařazujeme do jídelníčku kozí mléko. Máme vlastní stádo koz, proto to pro nás není veliký problém. Také máme vlastní zdroj vajec. Pravidelně konzumují syrové vaječné žloutky (Pozor!!! Bez bílků. Syrový bílek neutralizuje vitamín H neboli biotin, který udržuje zdravou kůži a srst). Štěňátka jsou při odchodu do rodin přivyklá na nejrůznější chutě. Ale samozřejmě si jsme vědomi celosvětového trendu krmení granulemi. A ani my jsme nebyli jiní a kdysi jsme mnoho let takto krimli. A tak jsou naše štěňata poslední týden přivykána na granulky, které dostávají v jedné krmné dávce. Celkem jsou při odchodu krmena 5 krát denně. V nových rodinách doporučujeme toto krmení zachovat alespoň jeden týden. Noví majitelé dostanou od nás 5 různých porcí na první den + jídelníček, co vše mohou malým mlsounům nabídnout. Při přechodu na granule, budou postupně každou další dávku nahrazovat granulemi. Při krmení granule pro začátek namáčíme. Ne tak proto, že by to štěňata nerozkousala. Ale proto, že granule absorbují vodu a pro štěně to bude lépe stravitelné a nebude mu těžko od žaludku, kdyby se zapomnělo napít. Pití je u krmení granulemi velice důležité. Nikdy prosím nezapomínejte na plnou misku s vodou.
Jak štěně roste, může se zmenšovat počet dávek.
- 2 měsíce – 5x denně
- 3 měsíce – 4x denně
- 4 měsíce – 3x denně
- 5 měsíců – 2 – 3x denně
- 6 měsíců – 2x denně
Pokud si od nás budete brát štěně, rádi Vám poradíme a poskytneme podrobnější informace ohledně krmení, aby Váš nový člen rodiny byl šťastný pejsek. Pokud se rozhodnete krmit granulemi, budeme Vás předem informovat, jaké granule si pořídit, aby mělo štěně alespoň na začátek takové, na které je zvyklé.